Oslavme podzimní rovnodennost

Oslavme podzimní rovnodennost


Oficiálně začíná podzim a já jsem tak šťastná, že jsme vstoupili do mého nejmilejšího období. I když jsem silně nachlazená, tak si to užívám a doufám, že vy také.

Proč mít depku z kratších dní, vždyť se dají dokonale užít a využít …

Rovnodennost je dnem rovnováhy, neboť je den a noc přibližně stejně dlouhé. Překvapivé že.

A tak si pojďme tu rovnodennost užít, vždyť je pátek, a tak je důvod k oslavě hned dvojnásobný :)

1.     Vytvořte si seznam Vděčnosti
Podzimní rovnodennost je čas sklizně a vy si udělejte čas na vše, za co jste vděční. Je to způsob vlastní, osobní sklizně, sklizně vděku a přípravy na novou etapu.

2.     Ukliďte domov a připravte spíž na podzim
Nevím jak vy, ale já dávám na podzim sbohem studeným salátům a lehkým jídlům. Ne že bych začala navštěvovat fast foody a doma nám pravidelně přistávala pizza. Naopak. Právě podzim mě vlastně naučil vařit. Pomohl mi se uklidnit a soustředit se na vše, co mi příroda zrovna nabízela. Vždyť je čas sklizně. Čas pájů, koláčů, dýňových polévek, teplých jídel, která nám zahřejí a potěší bříška.
Je čas vyklidit spíž, zkontrolovat trvanlivost potravin a naskladnit jí podzimem.

Vyčistěte kuchyň. Já to dělala včera a musím říci, že je mi dneska moc dobře. Vše je srovnané, sezónní a dobré.
A má mysl je klidná a naladěná na podzimní dny a recepty.

3.     Umění z přírody
Běžte do lesa a nasbírejte šišky, jehličí, žaludy, kamínky, listy, kaštany, kůru a cokoli. Usušte pomeranče, nasbírejte šípky, učte se bylinkám neb při nachlazení se budou hodit. Spojte se s přírodou a poslouchejte ji. Myslí to s námi dobře, dává nám to nejlepší, aby nás připravila na zimu.
Usušte si švestky z jablek udělejte křížaly a z bylinek čaje…

4.     Vyzkoušejte něco nového
I když je podzim spíše lenivý tak se nenechme až natolik zlákat. Je nutné se posouvat dál, jinak se nám podzimní depka opravdu nevyhne.
Vyzkoušejte novou kavárnu, jiný žánr knihy, kupte si nový časopis jen tak podle obálky, zúčastněte se workshopu na vaření nebo výroby kosmetiky, vyzkoušejte nový sport, běžte jinudy do práce…
Zkoušejte, objevujte, milujte, žijte a odpočívejte s klidem a změnou :)

5.     Navštivte farmářské trhy
Na podzim jsou nádherné.
Ráno vyjdete ještě za tmy, případně za padlé mlhy. Ospale se procházíte ulicemi a sledujete živost stánkařů, kteří se otáčejí u svých pultů. Do nosu se Vám vkrádají všemožné lákavé vůně a vy si s dokonalým kelímkem kávy dáváte svou skvělou, poctivou, podzimní snídani a díváte se, jak se mlha pomalinku zvedá a podzimní ráno ukazuje svou nostalgicky krásnou tvář.

6.     Jezte podzimní jídla
Jak jsem už psala, salát nechte salátem a grilování přenechte letním večerům. Vezměte dýni a stvořte polévku. Uduste jablka s hruškami a skořicí které dozdobíte oříšky. Upečte slavný apple pie. Dejte si domácí mošt, chai latte, francouzský toust s dýňovým kořením…
Jezte švestky, jablka, hrušky, mrkev, červenou řepu, květák a kedlubny…
Milujte podzim a jezte v jeho rytmu

7.     Dekorujte podzimně
Na podzimní dekoraci myslím od konce srpna – není nad to žít okamžikem, že jo. Ač nenosím ráda oranžovou, tak do podzimu mi sedí a bytu krásně ladí. Dýně, květiny, lísky…
Ale je tady i plno jiných barev… červené, žluté, okrové a plno zelených do podzimu laděných…


8.     Meditujte a jógujte
Popravdě není lepší období kdy začít meditovat, než rovnodennost. Právě teď se naše tělo klidní a začíná se dostávat do zvláštní harmonie, pokud ho poslechneme a necháme se vést přírodou, tak by nám mělo jít denní meditování snáz. Já začínala v dubnu a moje mysl se probouzela. Nyní se mi medituje lehčeji a je to jak praxí, tak podzimem…

Jóga a meditace dovedou vytvořit vnitřní rovnováhu, která se nám bude odrážet i v našich životech a dovede nás nasměrovat na naší jedinečnou cestu životem.

9.     Vytvořte se denní rytmus
Mě osobně to hodně pomohlo. Nejsem ten typ, co bude stroze dodržovat čas kdy jíst a kdy a jak pít… ale vyzkoušela jsem to a nelituji.
Vytvořit si plán u stolu je jednoduché ale nebuďte demotivovaní, když nevyjde přesně na chlup. Život se nedá předvídat a já sama se nechávám ráda překvapovat.
Meditaci si vzít nedám, ale cvičení kvůli kamarádce, kterou jsem sto let neviděla ráda přesunu. A ne, není to tím, že by mě cvíčo nebavilo… vážně.

10.  Vyjděte ven a napojte se
Na podzim ráda chodím hodně ven, zabalená do příjemných svetrů a nenechám si za žádné okolnosti vnutit myšlenku, že vypadám jak strašidlo.
Chodím ven protože mě to uklidňuje, nabíjí, inspiruje, čistí tělo i hlavu. Neřešitelné problémy se najednou vyřeší anebo se ukážou nedůležité.
Na chvíli se usadím v lese a medituju. Cítím až v konečcích prstů, jak mnou prochází lesní energie a síla. Nejsou to jen bláboly, vyzkoušejte si to sami.
Příroda dovede odměnit posluchače a všem, kteří se chtějí připojit dá tolik energie, kterou potřebují, a ještě Vám přibalí balíček na cestu.

Na podzim miluji hory, tak ráda bych tam v tenhle čas žila…

S láskou k podzimní rovnodennosti, přírodě, kavárnám a knihovnám


Angela Fiery

Oblíbené příspěvky