Hygge na jaroaneb 10 způsobů, jak se udržet v klidu a útulnu

Dle mého názoru by doma mělo být VŽDY příjemně, a to bez ohledu na roční dobu. Už jsi určitě slyšel o slovíčku „hygge“, co že to je? Je to termín pro dodání pohody, ale v mnohem hlubší úrovni. Je to žít život na malé, krásné a jednoduché cestě. Ne nechci, aby ses vystěhoval, naopak chci, abys našel cestu k sobě samé-mu a vyšperkoval si jí podle vlastních snů o pohodě.

Zde je několik způsobů, jak přivést Hygge do Tvého života v období jara:
Mimochodem Hygge se čte – Hoo ga – to jen pro zajímavost


· Dům plný květin
Jak by taky ne, když je jaro a všecko kvete. Pokud zrovna neumíráš na alergie, tak je pravidelná výzdoba bytu nebo domu květinami na místě. Navíc, dneska už to neleze tolik do rozpočtu a pokud máš hodné sousedy se zahrádkou, tak tě to bude stát jen úsměv a kafe :). Květiny umí krásným způsobem udělat domov klidný a sladší. Ale pozor na umělé květiny, ty se nedoporučují, ty požírají energii a pohodu a zachycují prach. Skutečné řezané květiny nám jemným způsobem připomínají, že život je dar, momenty je třeba chránit, neb vše je pomíjivé.

· Zasaď něco


Udělejte si čas a vytvoř si zahradu s květinami nebo záhon se zeleninou. Klidně i zasaď strom, vždyť proč ne? A pokud nemáš zahradu, tak si na balkón dej květináče s květinami, nebo keříkovými rajčaty. Pojmenuj svou novou zahradu, svůj nový druh energie, neb co je větší energií než vidět, jak ze semínka roste květina nebo jak sluníčko barví jahody do červena? Vyjít ven za chladnějších jarních rán a zalít svou zahrádku, nám dává možnost se uklidnit a dýchat. Být v souznění s přírodou neb i my sami přírodou jsme. Jen jsme se na nějaký čas odpojili a připojili na „umělé“ sítě. Pracuj na zahrádce třeba i s partnerem a dětmi jako rodina, je to krásná příležitost sdílet společné okamžiky.

· Jdi na picnick
Možná se může zdát, že léto je k picnicování vhodnější, ale nenech se zmást. Picnicování patří hlavně jaru. Využij krásných dní, než se přikolébá léto se svým spalujícím sluncem. Užívej si prvního sluníčka a nech ho si hrát s tvými pihami a čechrat tvé vlasy. Jarní větřík je skvělý kadeřník a sluníčko má tu nejkouzelnější vůni, kterou zanechává na našem oblečení. Sbal své obědy do košíků, jak jen to bude možné a vyjdi ven, žij venku, bav se venku, a to bez telefonů. Picnic nemusíš vymýšlet, nemusí být ani v plánu, prostě se seber a běž. Pokud doma nic nemáš, tak se stav na malý nákup a pak hurá do parku na zahradu anebo třeba k lesu či pod hrad.

· Jdi se projít

Do města, po vesnici, do lesa, do ulic, do přírody, hlavně jděte. Nikdy nepodceňuj jednoduchost procházek. Nepotřebuješ lámat rekordy, prostě JEN jdi a buď. Všímej si stromů, domů a zvuků kolem Vás. Jdi bez MP3 a poslouchej zvuky ulic a přírody.

· Otevři svá okna

Zima nás zavřela doma v teplíčku a vynutila nás otevřít okna jen na vyvětrání. Teď je tu ale jaro a je na čase se nadechnout. Pusť do bytu nebo domu čerstvý vzduch. Posaď se u okna s hrnkem oblíbené kávy nebo čaje, vezmi si teplou deku – ještě chvíli bude potřeba – a poslouchej co si ptáčci povídají…

· Pořiďte si příjemné lampičky a krásné svíčky

Vánoce nejsou jediným dnem, kdy je přípustné zapalovat svíčky a zapínat lampičky. Sice se stmívá déle, ale svíčky dovedou krásně provonět místnost a udělají nádhernou atmosféru. Jarně vonící mají třeba v PartyLite a ty jsou opravdu kouzelné. Voní čistotou a jarem. Všechny sezóny potřebují svíčky, a proto je tolik miluji. Je něco magického na tom, když blikají v chladných jarních večerech.

· Sedni si ven na sluníčko a zavři oči

Pamatuješ, když jsi byl dítě a vylezl jsi z bazénu, jak ti občas bylo chladněji. A tak ses plácnul na deku a nechal sluníčko, aby tě osušilo? To bylo hodně Hygge :).
Na jaře je ještě chladno na koupání, a i ty jsi vyrostl, ale vezmi si pohodlné oblečení a nech sluníčku nastavenou tvář.

· Upeč něco

Pekařské sezóny sice byly na podzim a v zimě, na jaře všichni drží diety a detox do plavek… ale i tak, proč si něco malého a dobrého neupéct. Navíc cítit, jak sousedka peče je opravdu bájo…
Jde spíše o magii procesu, kdy ti pod rukami z pár surovin vzniká lahodné dílko hodné umělců a ta vůně která provoní dům… hmm může být něco lepšího? A pokud my sami nemáme na ten dort chuť, tak ho darujme a vykouzleme úsměv na tváři třeba malému děcku odvedle.

· Napiš dopis

Šnečí pošta je v těchto dnech velice vzácná, dokonce i účty už nám chodí na mail… Napiš dopis, obyčejný, rukou psaný dopis. Vyrob si dopisní papír, nebo si ho klidně kup. Tím, že ho někomu pošleš ukážeš, že ti na něm záleží, protože sis dal čas napsat více než smajlíka v esemesce. Pokud máš babičky, napiš jim. Ty jsou ještě ze starých škol, a tak ti velice rádi odpovědí. Zpomal svůj den a soustřeď se, možná se v mysli vrátíš do školních lavic a vzpomeneš si na základy pravopisu. A třeba psaním dostaneš mnoho dalších nápadů anebo se stane tvou meditací, kdo ví…

· Vyházej, co nepotřebuješ
A snaž se, aby vzduch a energie v bytě proudila. Vyházej staré krabice a oblečení, které nenosíš, ukliď a vytřiď věci ze skříněk. Je pak báječný pocit si sednout do čistého a energií naplněného pokoje a číst si s dobrou kávou v ruce. Je to báječný relax.

Přeji ti klidné a rozkvetlé jaro, plné pohody a Hygge

S láskou

Angela Fiery

Oblíbené příspěvky