Buďte umělci, tvořte a nebojte seDneska jsem měla ohromnou chuť mít svůj vlastní byt, který by byl zařízený ve Vintage stylu, a tedy v bílých a krémových barvách. Není to tak, že by se mi ten náš nelíbil, naopak, ten zbožňuji, ale lépe se mi píše a tvoří ve světlých a bílých místnostech. Nevím, jestli mi rozumíte. Nejsem ten „tvořitel“ co potřebuje, správný čas, správné místo, správnou teplotu, správně ořezanou tužku a dobře zalitý kafe. Jsem ta, co tvoří teď a tady, nemám na to plány a dělám pouze to, co mě baví ve chvíli, kdy chci (pokud to je samozřejmě možné, jen tak z práce kvůli tomu neodejdu)


Dneska mi jedna paní pochválila mou akvarelovou malbu květinu. Dlouho jsem nekreslila, neboť jsem se stále vymlouvala na to, že nemám ty správné papíry. A tak jsem se jednoho krásného dne naštvala sama na sebe, zvedla svůj línej zadek a šla je koupit. Už se nedalo na nic vymlouvat a čekat, až mi Pánbůh nadělí talent.

Sedla jsem a začala kreslit, hodiny letěly a dny utíkaly. Nakonec se na papírech začalo zjevovat něco, co se podobalo obrazu. Následně to byl obraz, který byste si i vy sami pověsili, ale pro ty miliony chyb, které na něm stále vidíte, ho nedoceníte.

V tuhle chvíli udělejte následující. Pokud Vám známý řekne, že se mu líbí, darujte mu ho a za nějaký čas jděte na návštěvu. Obraz, co bude vyset v ložnici, obýváku nebo na chodbě, už nebude takový, který jste viděli. Už bude dokonalejší. Než začne opět pracovat mozek a hledat chyby.

Anebo si obraz na chvíli uschovejte a nedívejte se na něho, nepracujte na něm, prostě ho nechte odpočinout. A až ho znovu objevíte, tak buď uvidíte, co ještě potřebuje anebo již bude perfektní.
Pokud si myslíte, že by Vás něco bavilo, ale nevyzkoušíte to, tak jak můžete vědět, že jste špatní a nepůjde Vám to? Víte, pravých, velkých umělců se zase tolik nerodí, a i ti to nemají zadarmo. Za jejich díly jsou roky tvrdé práce a neuznání, hanění a posměchů.

Pokud opravdu chcete tvořit, běžte do toho a nenechte se odradit neúspěchem. Žádného učeného z nebe prý nevyhodili a já opravdu věřím tomu, že to tak je a proto tvořím.
Chcete kreslit? Tak si zaplaťte kurz anebo si pusťte videa na youtube – jsou jich tam mraky se super návody. Nevymlouvejte se na ceny papírů a dalších pomůcek, pro začátek nepotřebujete profi stojany a drahé štětce. Navíc já zastávám názor, že pokud něco chci, tak si na to dokážu našetřit a pokud o tom chci jen mluvit, tak si stále stěžuji, že něco nemám a bez toho to nejde. Tenhle hrozný zlozvyk se už odnaučuju a ani netušíte, jak mě štve u jiných.

Chcete-li tvořit šperky – tvořte

Chcete malovat – malujte

Chcete modelovat – modelujte

Chcete aranžovat květiny – aranžujte

Chcete vyrábět z palet – do toho!

Chcete podpořit? Napište (nikoli finančně)

Prostě se hecněte a jděte do toho. Ten pocit, když pod Vašima rukama vzniká Váš nápad, Váš sen, Vaše představa – ten je, milý zlatí, k nezaplacení.

A víte, co je ještě krásnější? Když Vaše obrazy – ač jsou nedokonalé a vy na nich můžete vidět ještě plno chyb, vidíte u známých na zdi nebo jsou vystaveny na skříních.

Když Váš náramek zdobí ruku slečny, která jde naproti Vám přes přechod…

To jsou ty nejkrásnější okamžiky, kdy si můžete říci: „Ta práce za to stála, to neustálé zkoušení mě přivedlo dál.“

A myslete ještě na jednu věc. Můžete se inspirovat, ale nekopírujte do detailu druhé, za prvé se to nedělá a není to pěkné a za druhé to není Vaše. Inspirujte se a dejte šperku, postavě či kresbě svou vlastní duši.

S láskou k tvorbě a novým umělcům

Angela Fiery

Oblíbené příspěvky